GEÇİCİ YÜZ FELCİ

Prof.Dr. Ahmet Çolak 0532 513 73 14 danışabilirsiniz.

 

Brain Surgery
Brain Surgery

 


Yüz kasları beyinden 7. sinir tarafından idare edilir. Bu sinir fonksiyonlarını yapamazsa yüz kaslarında felç görülür. Yüz felçi agzın bir kenarının sarkması veya göz kapaklarının kapanmaması gibi durumlarda kendini belieder. Bunun sebebi sinirlerin iltihaplanması gibi geçici basit nedenler olabilir veya daha tehlikeli olabilen beyin merkezindeki bir arıza olabilir. Yüz, dil ve agız kaslarını yönlendiren nervus facialis'teki problemler felçe neden olur. Yüz felçi her yasta görülebilir.

Yüz felçi rahatsızlıkları:
Yüz felçi kisiden kisiye çok farklı bir sekilde kendini gösterir. Bazen çok hafif olur ve kisi gülünce ancak ancak yüz felçi anlasılır. Bazende agzın bir kenarı sarkar ve kisinin sürekli agzından salgılar akar. Agzın iki tarafında aynı anda felç çok nadiren görülür. Buna ilavetten daha agır rahatsızlıklarda ortya çıkabilir: Örnegin: Yemek yerken yutkunamama veya yemegi agızda tutamama gibi durumlar, göz ve agızda kuruma hissi görülebilir. Bu rahatsızlıklar kendiliginden iyilesebilecegi gibi, ömür boyu öylede kalabilir veyahutta kötülesebilir.

Çevre sinir sistemi nedeniyle yüz felçi olusmussa kisi alnını karısıramaz ve gözünün yanlarını kapayamaz. Sayet beyin merkezindeki rahatsılık nedeniyle yüz felçi olusmussa alnını kırıstırabilir, gözlerini bazen yandan kapatamaz ve rahatsızlıklar kol ve ellere kadar uzanabilir. Yüz felçi ilerlerse yemek yerken kisinin gözleri yasarabilir ve buda sinir hücrelerinin tükrük bezeleri yerine göz bezelerini uyarması nedeniyle olur.

Yüz felçini teshis:
Çevre sisnir sistemi (perifer) nedeniyle felç söz konusu ise gözün biri sürekli açıktır ve tam kapanmaz vede agzın bir yanı sürekli sarkıktır. Hastanın durumunun tam anlasılması için kisinin dislerini tam göstermesi, agzını büzerek öne dogru çıkarma, burnunu saga sola oynatma, alnını kırıstırma, gözleri kapama ve tat alma denemeleri yapılır. Tat alama denemesi için dört ana grupta: tatlı, tuzlu, eksi ve acı besinlerin tadına bakılır. Yüz felçinin sebebinin virüs, bakteri veya baska nedenlerden mi oldugu uzman doktorlarca yapılan testlerle teshisi konur.

Yüz felçinde yapılması uygun olan yüz jimnastigi:
Bu jimnastik günde 3-5 defa aynanın karsısında yapılmalıdır.
1-) Dudaklar kapalı iken agız büzülür
2-) Dudakları açarken agız büzülür
3-) Alt çene ile üst çene örtülür
4-) Yanaklar içeri çekilir
5-) Gözler kapalı agız iyice açılır
6-) Disler gösterilir
7-) Üst dudak alt dudagın üstüne çekilir
8-) Alt dudak üst dudagın üstüne getirirlir.
9-) Alt çene kaldırılır ve agız açık tutulur.
10-) Yanaklar sisirilir ve gözler kapanarak hava saga ve sola yitilir.
11-) Islık çalınır
12-) Agız önce büyük O olacak sekilde, sonra yavas yavas küçük o'ya dogru küçültülür.

 

--------------------------------------------------------------------------------

Tüm bunları neden mi yazdım? Elbetteki bir nedeni var. Egerki sizde benim gibi 1 hafta sonra farkederseniz daha bilinçli olasanız diye :) Yaklasık 1 hafta önce yüz felci olmusum ama dün bunu farkettik ve hastaneye gittik. Ne yazıkki yüz felci geçirmisim. 10-15 günlük bir ilaç tedavisi ile eskiye dönecegim... Klimalardan ve yüzünüzün ceyran alacagı yerlerden uzak durun.

 

 

 

 
Copyright © 2008 Tüm Hakları Saklıdır.   suBRosa Bilişim Güvencesiyle, www.clearpathtechnology.com